Depremzeden Murat Kurum’a Tepki: ‘Verilen Sözler TUTULMADI, Hakkımızı Helal Etmiyoruz'”

CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Kâtip Üyesi Asu Kaya’nın ziyaret ettiği Osmaniye’deki konteyner kentte kalan depremzedeler, “Ben verdiğim her sözü tuttum” diyen dönemin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’a “Verilen sözler tutulmadı. Hakkımızı helal etmiyoruz” diye tepki gösterdi.

CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Kâtip Üyesi Asu Kaya, Osmaniye konteyner kentinde depremzedeleri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Kaya, depremin ikinci yılının içinde olunduğunu ve depremin üzerinden geçen süreçte dönemin bakanı Murat Kurum’un kenti sadece bir kere sınırlı bir sürede ziyaret ettiğini de hatırlattı.

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Konteyner kentte kalan depremzede kadın, “Verilen sözlerin hiçbiri tutulmuyor, erzak yardımı da kesildi, ileriye dair umutla bakamıyorum, hakkımı helal etmiyorum” dedi. Başka bir depremzede kadın ise “Seçimden sonra biz bugünlerimizi de çok arayacağız” diye konuştu.

Konteyner kentte yaşayan bir depremzede de şu ifadeleri kullandı: “Hiçbir yardım görmedim. 17 Şubat’ta dönemin bakanının geldiğini de görmedim. Konteynerden çıkabilme umudumuz da yok, biz kiracıydık, kiracılara da herhangi bir hak da yok, hak sahibi de olamıyoruz, rezil de olsak konteyner kentte yaşamaya devam etmek zorundayız, buraya mahkumuz.”

“OSMANİYE SİZE OY VERDİ DE NE OLDU”

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Kaya, “Depremin üzerinden bir yıl geçti, ikinci yılın içindeyiz. Depremde verilen vaatlerin hiçbirisi tutulmadı. Bir yılın içinde depremzedeler eşyalı olarak teslim edilecek deprem konutlarında oturacak denildi. Çekiliş yapıldı, çok sınırlı sayıda insanın taşındığını duyuyoruz ama konteyner kent hala dolu. Deprem konutları yapılmış olsaydı, deprem bölgesinin sorunları çözülmüş olsaydı bu konteyner kentin artık boşalmış ve deprem konutlarına taşınmış olması gerekirdi. Ama Osmaniye’de konteyner kent ağzına kadar dolu. Deprem bölgesine ne yaptınız? Hatay’ı unuttunuz, Hatay’ı tehdit ettiniz, Osmaniye oy verdi de ne oldu, Osmaniye hiçbirini göremedi” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x